'Hayaller, zamanını bekleyen gerçeklerdir’, en ‘tatlı’ hayalini gerçekleştiren Melike KONDAY kimdir?


Bodrumlu olup, İzmir’de büyümüş. Çakabey Koleji’ni bitirmiş, Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra doğruca İtalya’ya yol almış biriyim: çocukluk hayalini gerçekleştirmek üzere. İlk yıl gastronominin kalbi Floransa’da – Apicius International School of Hospitality’de Baking&Pastry (Pastacılık ve Ekmekçilik) eğitimi aldım.


Ertesi yıl da kendimi Italian Culinary Institute for Foreigners’da (ICIF) buldum, yine ayni konu üzerine uzmanlaşıp, stajlarımı da tamamladıktan sonra okulumdan birincilikle mezun oldum. İki yılım ellerimde hamurlar, burnumda güzel tartların kokusuyla göz açıp kapatıncaya kadar geçti.


Ortaokulun başlarındaydım elimde bir gazete küpürü ailemin yanına gidip, ‘’İşte ben de böyle pastacı olmak istiyorum!’ dediğimde. ’ Neden pastacılık derseniz? Un, şeker, yumurta gibi sınırlı malzemelerle bin bir çeşit tat yaratıyorsunuz. Aynı malzemelerle farklı tatlar...


Pastaların herkes için ayrı bir önemi var diye düşünüyorum. Her doğum günü, her özel gün bir pasta ile sonlandırılmaz mı? Ya bir davette pastanın kesilmesini beklemez miyiz? Ya da her yemeğin sonunda tatlının gelmesini heyecanla beklemez miyiz? Her kutlamanın, her mutlu anın olmazsa olmazıdır pastalar… Bence, herkesin mutlu anına tanıklık eden en tatlı ürünler…


Şimdi buradayız karşınızda. Mutlu olduğunuz her anınızda By melly’in küçük lezzetleriyle yanınızda olmaya. Şimdiden afiyetler olsun. Tatlılıklar sizinle olsun.
Benim ellerim un, şeker, çikolata kokuyor. Umarım sizlerin de…


MK

Geri Dön